Ochotnicza Straż Pożarna w Kłobuczynie


Strona Główna Statut OSP Zarząd Nasze Samochody Członkowie Remiza OSP Kronika Galeria DRUŻYNA SZPIKU Strony Partnerskie


Nawigacja
Strona Główna
Statut OSP
Zarząd
Nasze Samochody
Członkowie
Remiza OSP
Kronika
Galeria
DRUŻYNA SZPIKU
Strony Partnerskie
Nasz Baner
Kontakt
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 50
Najnowszy Użytkownik: MathewDuh
Banner
Ranking Stron Pożarniczych - oddaj swój głos!

Ranking Stron OSP


Ranking OSP

stat4u
WSPÓŁPRACA


StyropianPLUS

StyropianPLUS

ikonka
Kronika
Kronika Ochotniczej Straży Pożarnej

w Kłobuczynie

Jednostka OSP Kłobuczyn powstała wiosną w 1950 roku. Jej założycielami byli nieżyjący już druhowie:

Stanisław Rytwiński i Michał Reich.

W pierwszych latach jej istnienia jednostkę wzmacniali druhowie, którzy osiedlali się w Kłobuczynie, byli nimi:

Szymkowiak Jan, Wachnik Edward, Szpak Jan, Jankowy Tadeusz, Pizoń Stanisław, Tatarynowicz Józef, Krzyżak Jerzy, Bożek Władysław, Kucharski Czesław, Mucek Ignacy, Kozik Władysław, Jacyszyn Stefan, Jacyszyn Józef, Kawula Dymitr, Pieczarka Michał, Ślusarz Stanisław, Matysek Józef, Droszczak Ignacy, Raczkowski Eugeniusz, Gumiennik Jan, Rząd Leon, Edward Łukasik, Matysek Henryk, Fefczak Jerzy, Łuka Józef.

Początki działalności OSP w Kłobuczynie były bardzo trudne ze względu na brak sprzętu pożarniczego. Jednak zapał i entuzjazm do pracy w szeregach OSP pozwalały przezwyciężać te trudności. W roku 1955 otrzymano sikawkę ręczną, która była pierwszym wozem bojowym w powojennej historii wsi Kłobuczyn. Jej pierwszymi chrzestnymi był pan Ignacy Mucek i pani Matylda Zielonka.

W roku 1964 Jednostka otrzymała wóz konny wraz z pierwszą motopompą. Ten pierwszy sprzęt pożarniczy pozwolił strażakom z Kłobuczyna brać czynny udział w gaszeniu pożarów jakie w latach 60 miały miejsce na terenie wsi. Największe pożary z tamtych lat to m.in pożar stodoły u pana Pataja koło stacji PKP, pożar stodoły pana Kazimierza Muchy. Lata 60 to również intensywny okres szkolenia pożarniczego i udział w zawodach pożarniczych. Strażacy z OSP Kłobuczyn w tamtym okresie z okazji wizyty duszpasterskiej Biskupa Ordynariusza w parafii pw. Św Jadwigi witali dostojnego gościa na koniach. W 1962 roku powstałą drużyna młodzieżowa OSP, która sukcesywnie przejmowała obowiązki starszych kolegów w niesieniu pomocy innym. W latach 70-tych nastąpiło odmłodzenie szeregów OSP. W tym czasie wyróżniającymi się strażakami w szeregach OSP Kłobuczyn byli:

Fefczak Jerzy, Mielnik Roman, Szymkowiak Ryszard, Szymkowiak Aleksander, Szymkowiak Mirosław, Piechnik Feliks, Piechnik Jerzy, Szymkowiak Andrzej, Pieczarka Józef, Kucharski Henryk

W roku 1976 zapadają decyzje o konieczności wybudowania remizy strażackiej we wsi Kłobuczyn. Początkowe plany wybudowania obiektu strażnicy z prawdziwego zdarzenia nie dochodzą do skutku. Ze względu na to, że również w Gaworzycach budowano w tym czasie remizę, w Kłobuczynie wybudowano obiekt o zmniejszonych rozmiarach. Budowę ukończono w 1978 roku. Przy budowie nowej strażnicy wyróżnili się:

Fefczak Jerzy, Szymkowiak Aleksander, Szymkowiak Jan, Radomski Władysław, Tatarynowicz Józef, Dębski Michał, Matysek Henryk, Piechnik Jerzy, Piechnik Feliks, Piechnik Zbigniew, Piechnik Stanisław, Raczkowski Józef, Szymkowiak Mirosław, Szymkowiak Bronisław, oraz jej główny budowniczy pan Kowalski.

Po wybudowaniu remizy Jednostka przeżywa kryzys i padają propozycje by nowo wybudowaną remize przeznaczyć na inny cel. W tym czasie prezesem zostaje Bącela Lucjan, a naczelnikiem Tatarynowicz Zbigniew.

Zmiana zarządu nie przełamała trwającego kryzysu. Całkowita odnowa Jednostki następuje w roku 1980 wraz z powiewem nowej rzeczywistości. Do zarządu OSP zostają powołani młodzi druhowie:

Prezes: Jacek Serafiński

Naczelnik: Krzysztof Michalski

Skarbnik: Roman Krzyżak

Gospodarz: Mieczysław Michalski

Członek Zarządu: Zenon Bącela, Jacek Łukasik

Pomimo różnych trudności techniczno-sprzętowych bardzo dużą pomoc Jednostka OSP Kłobuczyn otrzymała z Komendy Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie. W roku 1983 naszej Jednostce zostaje przekazany gaśniczy samochód pożarniczy GLM Żuk A15 przez ówczesnego Komendanta Rejonowego PSP w Głogowie, a obecnie mieszkańca naszej wsi druha Waldemara Jakubowskiego. Pierwszym kierowcą wozu pożarniczego zostaje Mieczysław Michalski. W roku 1983 OSP Kłobuczyn jest organizatorem Rejonowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych gdzie zajmuje pierwsze miejsce przed PKS Głogów. W między czasie w latach 1980-1990 Jednostka OSP Kłobuczyn w organizowanych co roku Gminnych Zawodach Sportowo Pożarniczych zajmuje czołowe miejsca stając się niekwestionowanym mistrzem sportów pożarniczych OSP w różnych kategoriach wiekowych męskich i żeńskich. W roku 1983 prezesem OSP Kłobuczyn zostaje Czesław Kucharski, który nagle umiera w roku 1985. Następnie Prezesem Jednostki zostaje Zenon Bącela, a Naczelnikiem Mieczysław Michalski, który zastąpił brata Krzysztofa Michalskiego. Mieczysław Michalski funkcje naczelnika pełni do dzisiaj. W roku 1986 powstają Harcerskie Drużyny Pożarnicze dziewcząt i chłopców.

W 1987 roku Prezesem Jednostki OSP Kłobuczyn zostaje Roman Krzyżak, który pełni tą funkcje do dzisiaj. W roku 1987 drużyna pożarnicza mężczyzn i młodzieżowa drużyna pożarnicza chłopców OSP Kłobuczyn zdobywa I miejsce w Zawodach Rejonowych OSP w Głogowie kwalifikując się do Mistrzostw Województwa Legnickiego w Lubinie.

W Mistrzostwach Województwa Legnickiego w Lubinie w 1988 roku OSP Kłobuczyn jest nieznana i startuje z pozycji "czarnego konia", strażacy z naszej Jednostki wygrywają zawody zdobywając tytuł Mistrza Województwa Legnickiego i kwalifikują się do finału krajowego w Łodzi. Złotą drużne seniorów stanowili druhowie:

Michalski Mieczysław, Roman Krzyżak, Dariusz Kucharski, Andrzej Rybus, Jacek Łukasik, Krzysztof Michalski, Ryszard Markowski, Ignacy Rząd, Mieczysław Pieczarka, Janusz Michalski

W mistrzostwach Polski w Sportach Pożarniczych OSP, które odbywały się w Łodzi OSP Kłobuczyn zajęła 24 miejsce na 50 drużyn. Dla strażaków naszej Jednostki start w tak prestiżowych zawodach pożarniczych był wielkim wyzwaniem sportowym i niezapomnianym wspomnieniem, które ugruntowało naszą strażacką pasje na lata.

W roku 1989 w Kłobuczynie następuje seria podpaleń, w których nasza Jednostka wykazywała się dużą sprawnością pożarnicza, za co otrzymała list pochwalny od Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych w Legnicy. W 1990 roku powstaje żeńska drużna pożarowa, w której skład wchodzą druhny:

Katarzyna Rybus, Edyta Jankowa, Izabela Siuda, Wioletta Dębska, Gabriela Siuda, Monika Szymkowiak, Nela Szymkowiak, Edyta Rybacka.

Drużyna naszych "stokrotek" w rejonowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Głogowie zdobyła I miejsce. W roku 1995 OSP Kłobuczyn jest gospodarzem Rejonowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych rejonu głogowskiego. Po zaciętej sportowej walce Nasza Jednostka ponownie zdobywa I miejsce. Pod względem organizacyjnym była to jedna z najlepszych imprez w Kłobuczynie. W tym miejscu trzeba dodać, że nasza Jednostka była animatorem wielu imprez, które cieszyły się dobrą atmosferą i udaną zabawą, również od początku istnienia OSP Kłobuczyn. W roku 1997 przez Dolny Śląsk przechodzi "powódź stulecia". W obronie dobytku dobytku nie zabrakło strażaków z Kłobuczyna, którzy bronili przed zalaniem wieś Czerna i miasto Legnica. Medalami "za powódź" nadanymi przez MSWiA zostali wyróżnieni druhowie Mieczysław Michalski i Roman Krzyżak.

W roku 2000 dzięki wielkiemu zaangażowaniu naszej Jednostki w działalność pożarnicza, kulturową i sportową mieszkańcy naszej wsi jak i również Zarządy OSP sąsiednich wsi Gaworzyc, Koźlic, Wierzchowic, Urząd Gminy oraz wiele sąsiednich firm prywatnych i indywidualnych sponsorów ufundowało sztandar, który dnia 3 maja w przeddzień patrona strażaków Św. Floriana został uroczyście przekazany, również tego dnia poświęcona została figura Św. Floriana, która ustawiona jest na frontowej ścianie remizy.


Z inicjatywy Zarządu OSP Kłobuczyn rozpoczęto w 200...r starania o dobudowanie remizy strażackiej zaplecza sanitarno-kuchennego. Projekt budowlany został sfinalizowany z pieniędzy OSP Kłobuczyn. W realizacji projektu budowlanego uzyskaliśmy pomoc od druha Ryszarda Rokaszewicza i Ryszarda Perłakowskiego. W pracach budowlanych w systemie gospodarczym przy finansowej pomocy Urzędu Gminy, Rady Gminy Gaworzyce i Wójta Gminy Jacka Szwagrzyka brali udział wszyscy członkowie OSP Kłobuczyn.Prace budowlane prowadził Czesław Kaliński, instalacje elektryczną wykonał dh Mirosław Bala, instalacje CO wykonał dh Roman Krzyżak, w pracach wykończeniowych brali udział Bronisław Kraus, Jan Raczkowski, Jacek Łukasik, Andrzej Rybus, Janusz Michalski, Jerzy Kwaśnik, Jan Szymkowiak, Grzegorz Garnek. Wykonano również zadaszenie obok zaplecza sanitarnego. W całości obiektu remizy wykonano podłogi z płytek ceramicznych. Prace te wykonali dh Ryszard Markowski, dh Andrzej Sipa, dh Stanisław Longier.W dniu 12 grudnia 2009 roku został przekazany nowy lekki samochód specjalny pożarniczy ratownictwa technicznego z modułem gaśniczym. Uroczystość ta jest zwieńczeniem działań Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłobuczynie w składzie:


dh Roman Krzyżak

dh Mieczysław Michalski

dh Janusz Michalski

dh Jerzy Kawśnik

dh Andrzej Rybus

dh Stanisław Longier


Fundatorami nowego samochodu gaśniczego są:

Urząd Marszałkowski we Wrocławiu,

Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska w Polkowicach

Urząd Gminy Gaworzyce reprezentowany przez Wójta Jacka SzwagrzykaDużą pomoc w załatwieniu formalności związanych z zakupem nowego samochodu pożarniczego wniosła dh Elżbieta Litwin, która wraz z dh Wiesławą Michalską, dh Waldemarem Jakubowskim oraz wójtem Jackiem Szwagrzykiem zostali chrzestnymi nowego samochodu.

Pomoc w wyposażeniu samochodu pożarniczego w nowy sprzęt wniosły firmy i instytucje z naszego regionu:

Nadleśnictwo Głogów, PBD Głogów, Rada Sołecka Kłobuczyn, Rada Kościelna z Kłobuczyna, Bank Spółdzielczy z Legnicy, Fundacja Św. Krzysztofa z Wrocławia, Volkswagen Polkowice, Auto-Specjal Kłobuczyn, dh Waldemar Jakubowski, dh Piotr Frąckowiak, Zespół Muzyczny FORMAT z Kłobuczyna, dh Dariusz Kucharski, dh Andrzej Sipa, dh Ryszard Markowski, Pan Edward Korościel, dh Czesław Tatarynowicz, Mieszkańcy wski Kłobuczyn

Sprzęt ten pozwoli wejść ochotnikom z Kłobuczyna w nowy etap swojej działalności pożarniczej. Stary Żuk pożarniczy służył nam przez ćwierć wieku i przeszedł na zasłużoną emeryturę. Nowy pojazd pożarniczy wyposażony w nowy sprzęt to zachęta do działalności strażackiej młodzieży z Kłobuczyna.

Druhowie: Tomasz Michalski, Daniel Krzyżak, Paweł Rybus, Marek Rybus, Rafał Kwaśnik, Kamil Wieczorek, Michał Chmara, Stanisław Białek, Grzegorz Garnek to młodzi w pełni wyszkoleni do uczestnictwa w działaniach ratowniczo-gaśniczych coraz odważniej uczestniczą w działalności ochotniczej naszej jednostki.W roku 2010 strażacy OSP Kłobuczyn uczestniczyli w akcji przeciwpowodziowej na terenie gminy Pęcłąw. Nowy samochód oraz jego wyposażenie w pełni zdało egzamin podczas tych działań.

Dnia 11.02.2011r na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym został wybrany nowy Zarząd OSP Kłobuczyn, który

będzie sprawował władze przez następne 5 lat. Nowy Zarząd OSP wygląda następująco:

PREZES: Michalski Jan

NACZELNIK: Krzyżak Roman

ZASTĘPCA PREZESA: Rybus Andrzej

SKARBNIK: Kwaśnik Jerzy

ZASTĘPCA NACZELNIKA: Michalski Tomasz

GOSPODARZ: Michalski Mieczysław

SEKRETARZ: Kwaśnik Rafał

KRONIKARZ: Krzyżak Daniel

CZŁONEK ZARZĄDU: Michalska Wiesława

KOMISJA REWIZYJNA:

PRZEWODNICZĄCY: Stanisław Longier

ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEGO: Radomski Władysław

SEKRETARZ: Jakubowski Waldemar

Po 25 latach sprawowania funkcji naczelnika OSP Kłobuczyn druh Mieczysław Michalski na własną prośbę

zrezygnował z zajmowania tej funkcji, a w nowym zarządzie został gospodarzem OSP Kłobuczyn.

19 stycznia 2011 roku powstaje Oficjalna Strona Internetowa Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłobuczynie, administratorem strony zostaje Tomasz Michalski.

Dnia 14-15 sierpnia 2011 roku w Kłobuczynie odbył się "Rodzinny Piknik Strażacki". Dzięki sprzyjającej pogodzie
na placu w Kłobuczynie bawiło się blisko tysiąc osób. Organizatorem pikniku była Ochotnicza Straż Pożarna w Kłobuczynie.
Piknik zaczął się od konkurencji sportowo-pożarniczych dla dzieci i młodzieży m.in. strażacki tor przeszkód,
strzał do bramki, rzut do celu. W międzyczasie przyjechał zaprezentować swoje możliwości podnośnik
hydrauliczny MAN PH-37 z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM Polska Miedź S.A.

Następnie odbył się wspólny pokaz ratownictwa techniczno-drogowego jednostek
Ochotniczych Straży Pożarnych z Kłobuczyna i Gaworzyc.
Pokaz polegał na wykonanie dostępu do poszkodowanego zakleszczonego w samochodzie za pomocą narzędzi hydraulicznych,
oraz udzielenia mu pierwszej pomocy. Uczestnicy festynu mieli okazje zobaczyć jakie działania ratowniczo-gaśnicze
podejmowane są podczas wypadku drogowego. Pokaz był wstępem do turnieju jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z
Gminy Gaworzyce. Do sportowej rywalizacji przystąpiły jednostki OSP Koźlice, Wierzchowice, Gaworzyce i Kłobuczyn.
Konkurencjami , z którymi musieli się zmierzyć członkowie OSP były m.in. rzut gumowcem, przelewanie węża, przeciąganie
węża strażackiego, oraz cięcie drzewa za pomocą piły tzw. "moja-twoja" w tej konkurencji puchar ufundował
Przewodniczący Rady Gminy Gaworzyce Roman Urbaniak. Końcowa kwalifikacja wyglądała następująco:

1m-ce OSP Koźlice,

2 m-ce OSP Kłobuczyn,

3 m-ce ex aequo OSP Wierzchowice i Gaworzyce.

Sędzią Głównym był Komendant Gminny ZOSP Zbigniew Hoffman.

Po turnieju odbyła się licytacja prezentów przekazanych dla OSP Kłobuczyn przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego,
Premiera RP Donalda Tuska i Marszałka Sejmu RP Grzegorza Schetyny. Dochód z licytacji został przeznaczony na cele
statutowe jednostki OSP Kłobuczyn.

Następnie odbyła się licytacja obrazów namalowanych przez Monikę Brzezińską, z której dochód został przeznaczony na dalszą
kontynuacje jej leczenia, do licytacji przystąpił Klub Sportowy Kłobuczyn, "Wędkarze i Miłośnicy Przyrody", "Krysia i
Przyjaciele" oraz OSP Kłobuczyn. Odbył się również występ muzyczno-wokalny dzieci z biblioteki w Kłobuczynie, których
przygotowała Pani Anna Sojka.

Od godziny 20.00 rozpoczęła się zabawa taneczna przy zespole muzycznym "FORMAT" której towarzyszył pokaz laserowy.
Późnym wieczorem członek OSP Wierzchowice Piotr Bocian dał pokaz FireShow (taniec z ogniem). Natomiast 15 sierpnia
odbyły się liczne konkursy dla dzieci, młodzieży oraz konkurencje typu open. m.in. wbijanie gwoździ za pomocą... toporka
strażackiego. Wieczorem odbyła się dyskoteka pod gwiazdami.

Sponsorami "Rodzinnego Pikniku Strażackiego" byli: Styropian PLUS Kłobuczyn, Specjal Auto S.C Kłobuczyn, Anna-Trans Kłobuczyn, Wójt Gminy Gaworzyce, KRUS Polkowice, Starostwo Powiatowe Polkowice, "Kałamajka S.J.", Zarząd Gminny OSP.


CDN...
Komentarze
karoles17 dnia 26 styczeń 2011 20:17
smiley
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Ankieta
Skąd wiesz o stronie internetowej OSP Kłobuczyn

Trafiłem/am tu z prosto z Googla

Z polecenia innej osoby

Z portalu społecznościowego

Trafiłem/am tu przez przypadek

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Poradnik
Pożar

Wypadek komunikacyjny

Powódź

Wichury, huragany

Upały

Ciekawostki
Dystynkcje OSP

Oznaczenia pojazdów pożarniczych

Pojęcia Strażackie

Odznaczenia OSP

Słownictwo Strażaka :)

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Copyright © 2011 Ochotnicza Straż Pożarna w Kłobuczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania bez zgody administratora witryny.
426,520 Unikalnych wizytZałóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie